Ballada o złotym oddziale – pieśni powstania styczniowego

„Ballada o złotym oddziale – pieśni powstania styczniowego” to projekt, którego celem jest odkrywanie i popularyzacja unikatowego i zupełnie nieznanego repertuaru pieśni rekruckich związanych z okresem Powstania Styczniowego, zachowanych w tradycji Podkarpacia, a więc terenów wchodzących w skład ziem nazywanych w czasie powstania Galicją Wschodnią.

Tytuł „Ballada o Złotym Oddziale” odnosi się do postaci Leona Czechowskiego – dowódcy oddziału ochotników, który wyszedł z tych terenów do walk powstańczych. Oddział nazwany został właśnie Złotym. Tytuł koresponduje z tematyką pieśni, które jako całość składają się w liryczną, fabularną opowieść o losach powstańców z tych terenów, nawiązując jednocześnie do kończącego się wraz z powstaniem okresu romantyzmu.

Przedstawiony w formie koncertu repertuar to wybór kilkunastu nieznanych pieśni zachowanych w pamięci najstarszych mieszkańców Podkarpacia, odzwierciedlających w wymiarze tekstowym różne wątki związane z historią powstania. Począwszy od wymiaru politycznego (np. prośby o zgodę pomiędzy ludami tworzącymi dawną Rzeczpospolitą czy napięcie pomiędzy Czerwonymi i Białymi), a skończywszy na osobistych doświadczeniach związanych z nadzieją na odzyskanie niepodległości, radości z wygranych potyczek, czy wreszcie smutku związanego ze śmiercią ludzi i upadkiem powstania.

Odnaleziony i zapisany przez Bartosza Gałązkę – badacza śpiewów tradycyjnych Podkarpacia –  a ukazany w formie koncertu przez C.K. Kapelę repertuar staje się „medium”, poprzez które upamiętnione zostanie Powstanie i jego bohaterowie. Podkreślając lokalną specyfikę i odrębność melodii, pieśni te ukazują wspólnotę kulturową Polaków trwającą pomimo zaborów.

W ramach projektu odbędzie się cykl koncertów:

  • 26.01 – godz. 19.00 – Jarosław, Wielka Izba Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
  • 27.01. – godz. 17.00 – Przemyśl, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
  • 28.01. – godz. 17.30 – Rzeszów, Muzeum Okręgowe

O dalszych wydarzeniach będziemy informować na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz portalu społecznościowym Facebook.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”

Comments are closed.