„Absque cantu se vivere non posse” o. Jan Troger SJ (ok. 1575)
Uczestnicy warsztatów przygotują pod okiem Bartosza Izbickiego śpiewy do programu „Uroczyste Nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania – jezuicka muzyka w Polsce dobry kontrreformacji”. Śpiewacy wraz z zespołemJerycho wykonają wszystkie elementy liturgii nieszpornej, w nawiązaniu do kontrreformacyjnej praktyki zakonu jezuitów. Psalmy zostaną wykonane w praktyce falsobordone na podstawie niedawno odnalezionego przez Katarzynę Spurgjasz rękopisu jezuickiego zwanego Kodeksem Schwedlera (PL-Wu RM 5893), który jest jednym z najbogatszych źródeł tego typu w Europie (159 opracowań). W najbardziej uroczystych elementach liturgii zostaną wykorzystane utwory polifoniczne takich kompozytorów jak: Orazio Vecchi, Luca Marenzio, Felice Anerio, Orlando di Lasso – wybrane zostały dzieła oparte na chorale.
Łacińskie śpiewy liturgiczne zostaną przedzielone utworami w języku polskim. Będą to pieśni, które znamy z tradycji, a także kompozycje czterogłosowe ze zbioru „Processyja Wielkonocna” Tomasza Bielawskiego z 1591 roku. Proste opracowania wielogłosowe śpiewu liturgicznego otrzymają oprawę improwizującej grupy instrumentów (klawesyn, teorba, pozytyw szkatułkowy, wirginał). Arcydzieła polifoniczne zyskają nowy wymiar interpretacji dzięki zastosowaniu praktyk wokalnych charakterystycznych dla tradycyjnego śpiewu kościelnego, w których specjalizuje się zespół Jerycho.
Bartosz Izbicki – muzykolog i organista. Uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérèsa. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni nabożnej. W 2013 roku założył zespół Jerycho, z którym realizuje swoją wizję muzyki sakralnej – zakorzenionej w tradycji i atrakcyjnej dla współczesnego słuchacza.
Zapisy na warsztaty możliwe są w biurze Stowarzyszenia lub mailowo: office@festiwal.jaroslaw.pl
Materiały warsztatowe (nuty) do wczesnego rozczytania zostaną udostępnione po przyjęciu zgłoszenia.
Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Projekt „Letnia Akademia Dziedzictwa” realizowany przy współudziale Narodowego Centrum Kultury.