W roku jubileuszu 1050.lecia chrztu Mieszka I, Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, we współpracy z Bartoszem Izbickim, realizuje projekt „Chrzest Polski – muzyczne korzenie i dziedzictwo”.
Po przeprowadzeniu serii badań nad najstarszymi polskimi źródłami muzyki kościelnej przygotowane zostały dwa programy koncertowe, których wykonawcą jest zespół Jerycho z udziałem Bractwa Różanego Wianka. Seria koncertów odbędzie się w październiku i listopadzie a zainaugurowana została 25 września koncertem w podwarszawskim Błoniu. Kolejne koncerty odbędą się między innymi w Krakowie, Sandomierzu, Jarosławiu i Płocku.
Program „Dziedzictwo chrztu – święci patroni” ukazuje polski wkład w kulturę europejską na przykładzie oficjów rymowanych ku czci świętych patronów – św. Jana Jałmużnika i św. Stanisława. Oficja te są specyficznie polskimi kompozycjami, nienotowanymi w źródłach zachodnich. Stanowiąc z jednej strony owoc wejścia Polski w krąg kulturowy Zachodu, są jednocześnie rodzimym wkładem do zachodniej liturgii, muzyki i literatury.
Program „Chrzest Mieszka, księcia polskiego” w założeniu swym ma być rekonstrukcją śpiewów, możliwie najbliższych tym, które zabrzmiały w 966 roku, w trakcie liturgii chrzcielnej księcia Mieszka I. Jako baza źródłowa wykorzystane zostały
najstarsze rękopisy z Bawarii (graduał i sekwencjarz z kościoła św. Emmerama z Ratyzbony z ok. 1000 roku) i Nadrenii (antyfonarz i graduał z Essen z drugiej połowy X wieku) – reprezentujące tradycje muzyczne, które najmocniej oddziałały na tradycję polską. Zapisy z tych rękopisów interpretowane są za pomocą pierwszych zachowanych polskich źródeł diecezjalnych. Wykonanie programu przygotowane zostanie podczas kilkudniowych warsztatów, które poprowadzi Marcel Pérès. Koncert finałowy odbędzie się 10 listopada w Płocku.