Audycje szkolne (maj 2010)

W dniach 13-14 maja 2010 przeprowadziliśmy kolejną sesję audycji szkolnych. Prowadzącym spotkania była Kapela Brodów w składzie: Anna Broda (śpiew, bębenek, cymbały), Witold Broda (skrzypce, lira korbowa, drumla), Maciej Kaziński (basy).

Podobnie jak w marcu, gdy gościliśmy w Jarosławiu Adama Struga, szkolne spotkania poświęcone zostały polskiej muzyce tradycyjnej. W odróżnieniu jednak od – rzec by można – śmiertelnej powagi audycji marcowych, tym razem skupiliśmy się na tańcach, a także na związkach polskiej tradycji muzycznej z literaturą i historią.

Obecna na audycjach młodzież miała okazję dowiedzieć się więc czym są oberki czy tak bardzo charakterystyczne mazurki i jak to się stało, że mazurkowe melodie śpiewa Cesaria Evora. Powiedziano dlaczego najpopularniejszy w Skandynawii taniec tradycyjny nazywa się ‘polska’ oraz czym różni się krakowiak od krakowiaczka, który miał siedem koników. Dopełniając zaś wiedzę zdobytą na lekcjach języka polskiego i historii, uczniowie mieli okazję usłyszeć jak brzmią ubrane w muzykę ballady czy wreszcie jak wygląda i brzmi instrument, na którym koncertował mickiewiczowski Jankiel.

Fragment audycji