Amici, annum perdidi?

Powoli dobiega końca rok 2020, który postawił świat na głowie. Stanęły przed nami nowe wyzwania, którym trzeba było sprostać – nierzadko mocno improwizując. Nie oznacza to, że zrezygnowaliśmy z pracy na rzecz studiów nad kulturą i tradycją. Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z działalności kulturalnej realizowanej w roku 2020.

Wobec ograniczeń narzuconych przez pandemię Stowarzyszenie musiało zrezygnować z wielu pomysłów i inicjatyw realizowanych corocznie. Nie odbyła się będąca tradycją miejską Noc Zwiedzania Rynku oraz zapoczątkowany przez nas 3 lata temu Jarmark Jarosławski. Zdołaliśmy natomiast przeprowadzić nowy projekt – „Letnią Akademię Dziedzictwa”.

Pod znakiem zapytania stała również możliwość organizacji Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”, szczególnie w świetle nieotrzymania kluczowych dotacji. Jak głosi przysłowie: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Dotarło do nas wiele głosów od naszych Przyjaciół, Patronów i Sympatyków, które sprowadzały się do konkluzji, że Festiwal to przede wszystkim SPOTKANIE – a tego w roku epidemicznym wszystkim brakowało szczególnie. Za dobrym słowem szły również deklaracje wsparcia finansowego, które pozwoliło nam spojrzeć z optymizmem na kwestie organizacyjne. Wobec wszystkich przeciwności i przy ogromnym wsparciu życzliwych nam osób i instytucji podjęliśmy się organizacji festiwalu w pamiętnym roku 2020.

Sam przebieg zaskakiwał nie tylko uczestników, ale i organizatorów – oto luki w programie koncertowym same wypełniały się artystami, wymuszony sytuacją brak zorganizowanych noclegów i posiłków nie odwiódł od przyjazdu wielu uczestników, a pomimo szalejących wokół ognisk choroby – nie zgłoszono nam przypadku zakażeń podczas pobytu w Jarosławiu.

Wdzięczni Opatrzności za tę opiekę postanowiliśmy program pieśni suplikacyjnych zarejestrować na płycie jako spojrzenie na dziedzictwo naszych przodków doświadczających podobnych zagrożeń i świadectwo tego trudnego czasu. Przy wsparciu Marszałka Województwa Podkarpackiego przystąpiliśmy do prac. Nie obyło się bez trudności. Początkiem stycznia płyta „Za bytności zarazy” będzie mogła trafić do Waszych rąk i domów.

Czas wymuszonej przerwy w pracy animacyjnej pozwolił nam spojrzeć ponownie na własne podwórko i zająć się zagadnieniami dotychczas marginalizowanymi w obliczu pilniejszych działań. Uporządkowaliśmy archiwa festiwalu Pieśń Naszych Korzeni, nasze nagrania terenowe oraz wydawnictwa. Efektem jest sukcesywna (rozłożona na najbliższe tygodnie) aktualizacja treści strony Stowarzyszenia oraz (w niedługim czasie) Festiwalu poprzez wzbogacenie treści. Z dumą prezentujemy zakładki poświęcone wydawnictwom, podzielonym na cztery nurty. Wiele z nich jest dostępnych w naszym biurze lub wysyłkowo, a każdorazowo są to perełki. W celu ich pozyskania zapraszamy do kontaktu!

Przerwa pozwoliła członkom naszego Stowarzyszenia również na wzmożony rozwój własnych kompetencji i zainteresowań. Zawiązujemy i formalizujemy współpracę z nowymi Partnerami, otwierając horyzonty dla dalszych projektów badawczych, kulturalnych i edukacyjnych. O efektach będziemy mogli wkrótce – mamy nadzieję – powiedzieć więcej.

Wobec powyższych możemy powiedzieć śmiało: nie zmarnowaliśmy roku. Mamy jednak nadzieję, że kolejny pozwoli rozwinąć skrzydła szerzej, zapraszając do współpracy nie tylko członków naszego Stowarzyszenia, ale również nowych pasjonatów muzyki dawnej i tradycyjnej.

Wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia Zarząd życzy, by zdrowie i swoboda działania dopisywały codziennie, a rok 2021 przyniósł wiele okazji do bezpiecznych spotkań muzycznych, tanecznych i edukacyjnych.

golab cz-b

Grafika: Mariana Oklejak

Comments are closed.