Ballada o złotym oddziale – pieśni powstania styczniowego

„Ballada o złotym oddziale – pieśni powstania styczniowego” to projekt, którego celem jest odkrywanie i popularyzacja unikatowego i zupełnie nieznanego repertuaru pieśni rekruckich związanych z okresem Powstania Styczniowego, zachowanych w tradycji Podkarpacia, a więc terenów wchodzących w skład ziem nazywanych w czasie powstania Galicją Wschodnią. Continue reading

Muzyka Dawna w Jarosławiu – odsłona pierwsza: Orkiestra Czasów Zarazy

15 maja 2021 odbył się w Wielkiej Izbie Kamienicy Orsettich pierwszy koncert z cyklu „Muzyka Dawna w Jarosławiu”. Nowy cykl koncertów współorganizowany jest przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu” oraz Województwo Podkarpackie. Inicjatywa wychodzi naprzód słowom mieszkańców ubolewających nad tym, że Festiwal „Pieśń Naszych Korzeni” jest tylko raz w roku.

Cykl sześciu planowanych koncertów otworzyła Orkiestra Czasów Zarazy. Continue reading

Za bytności zarazy… Suplikanci – już dostępna!

Z wielką radością przedstawiamy Państwu nowe wydawnictwo powstałe siłami członków i Przyjaciół Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu” w pamiętnym roku 2020.

suplikanci_stos_small

Polskie pieśni religijne śpiewane w XIX w. (i wcześniej) przeciw zarazie i za jej bytności zachowały się wśród społeczności katolickich w tradycyjnych, ludowych wariantach. Przekazywano je z pokolenia na pokolenie wraz ze wspomnieniem czasów, w których były ludziom potrzebne, i z myślą o czasach, gdy będą potrzebne znowu.

Wydawnictwo zawiera takie właśnie utwory, zapisane od najstarszych mieszkańców Podkarpacia, Małopolski i Lubelszczyzny podczas badań terenowych prowadzonych przez Bartosza Gałązkę w latach 1998–2018. Pieśni zostały ożywione w pamiętnym roku 2020 przez wykonawców związanych ze Stowarzyszeniem „Muzyka Dawna w Jarosławiu” i Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Więcej o wydawnictwie w zakładce projektu.

W celu pozyskania wydawnictwa prosimy o kontakt na adres mailowy office@festiwal.jaroslaw.pl.

Amici, annum perdidi?

Powoli dobiega końca rok 2020, który postawił świat na głowie. Stanęły przed nami nowe wyzwania, którym trzeba było sprostać – nierzadko mocno improwizując. Nie oznacza to, że zrezygnowaliśmy z pracy na rzecz studiów nad kulturą i tradycją. Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z działalności kulturalnej realizowanej w roku 2020. Continue reading

Święta Bożego Narodzenia 2020

KP-seria_small

Ponad 4 tysiące unikalnych wariantów melodii z kilkuset miejscowości Podkarpacia. Tyle znaleźć można w wydanych dotychczas tomach serii „Kolędy Podkarpacia”. Autor publikacji, Bartosz Gałązka dba, by dziedzictwo naszych przodków nie odeszło wraz z nimi. Zaprośmy do domów ten unikalny repertuar! Więcej o projekcie przeczytać można w zakładce Seria „Kolędy Podkarpacia”.